Obilježili smo i Dan mira

Na inicijativu Europske komisije i Vijeća Europe obilježili smo 21.septembar, Dan mira. Ovaj dan, usvojen Rezolucijom Ujedinjenih naroda, obilježava se svake godine počevši od 2001. u 180 zemalja svijeta. Ideja je bila da svijet barem taj dan misli o miru. I mi smo “barem” taj dan mislili o miru. Učenici 4g razreda gimnazije obilježili su ga na temu Djeca u Drugom svjetskom ratu kroz grupni rad. Jer kako najbolje slikovito i doslovno objasniti šta je mir nego kroz rat, njegovo potpuno odsustvo. Cilj je bio pokazati život i stradanja djece u ratu, bez obzira kojoj su strani pripadala. Time su učenici otkrili koliko su zapravo mir, tolerancija i razumijevanje važni. Otkrili su, također, da zločin nikada nema opravdanje, da ima ime i prezime i da sama žrtva može počiniti zločin. I, nadam se, otkrili u sebi empatiju za druge i drugačije. Ako ništa, barem ovaj dan.