PROFESORI VJERONAUKA REALIZOVALI RADIONICU “MIR I TOLERANCIJA NEMAJU ALTERNATIVU”

Nizu manifestacija i radionica iz oblasti književnosti historije i vjeronauke, koje se, u našoj školi realizuju u okviru projekta “Dani mira” pod pokroviteljstvom misije OSCE u Bosni i Hercegovini, poseban pečat dali su profesori pravoslavne i islamske vjeronauke u Mešovitoj srednjoj školi Bosanski Petrovac, zajedno sa svojim učenicima. U srijedu 30 septembra 2020. godine u prostorijama naše škole održan je zajednički čas pravoslavne i islamske vjeronauke. Čas su održali Ermin Hromadžić, profesor islamske vjeronauke i Predrag Vujić, profesor pravoslavne vjeronauke. U okviru časa realizovana je dijaloška radionica “Mir i tolerancija nemaju alternativu”. Učenici koji pohađaju islamsku vjeronauku imali su priliku da postavljaju pitanja profesoru pravoslavne vjeronauke i da se informišu o učenju, bogosluženjima i obredima u Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Istu priliku su imali i učenici koji pohađaju pravoslavnu vjeronauku. Učenici su postavljali pitanja profesoru islamske vjeronauke o učenju i obredima unutar Islamske vjerske zajednice. U drugom djelu su učenici predstavili jedni drugima smisao i obred Krsne Slave, te posta i iftara u Ramazanu.